W dniach 27 - 31 marca 2017 r. gościliśmy grupę młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół w Rumunii - z Nowego Sołońca, Pojany Mikuli oraz Partestii de Sus. Pokazaliśmy im kilka z najbardziej charakterystycznych miejsc i obiektów Łodzi, jak Manufakturę z Pałacem Poznańskiego i jego wnętrzami, Bazylikę Arcykatedralną (gdzie obejrzeli film o wielokulturowej historii oraz dziedzictwie naszego miasta), Plac Wolności oraz ulicę Piotrkowską, Białą Fabrykę, Nowe Centrum Łodzi czy klasztor oo. franciszkanów w Łagiewnikach. Goście z Rumunii wzięli też udział we mszy świętej w naszym kościele parafialnym oraz odwiedzili Piotrków Trybunalski, gdzie odbywały się pokazy wojskowe oraz piknik NATO. W środę, 29 marca, zostali przyjęci przez panią prezydent Hannę Zdanowską, a podczas wizyty w Urzędzie Miasta Łodzi towarzyszyli im przedstawiciele lokalnych mediów - Dziennika Łódzkiego, Radia Łódź oraz Telewizji Toya. W naszej szkole uczestniczyli natomiast w wybranych lekcjach, zaś ostatniego dnia pobytu - we wspólnych grach i zabawach na szkolnym Orliku. Nie brakowało więc okazji do nawiązania znajomości i przyjaźni oraz prawdziwej integracji.

Na szczęście nie będziemy za sobą tęsknić zbyt długo, jako że na przełomie kwietnia i maja z grupą naszych piąto- i szóstoklasistów wybieramy się z rewizytą. Do zobaczenia na rumuńskiej Bukowinie!

Radosław Kibitlewski